Rekomendacje na weekend (i nie tylko) – część 2

Rekomendacje na weekend (i nie tylko) – część 2

 

Polecamy dziś

1.Artykuł Patryka Zakrzewskiego Dżinsy po polsku:

Oto fragment tekstu: „W PRL dżinsy były czymś znacznie więcej niż elementem ubioru: stały się symbolem wolności, pokoleniowego buntu i aspiracji do świata po drugiej stronie żelaznej kurtyny”. Znaleźć w nim można odniesienia do filmów Popiołu i diamentu Wajdy (roli Zbigniewa Cybulskiego), seriali Wojna domowa i Czterdziestolatek.

https://culture.pl/pl/artykul/dzinsy-po-polsku

2.Ciekawe prezentacje-gawędy architektów: Radosława Gajdy i Natalii Szcześniak z cyklu „Architecture is a good idea” (uwaga: język prezentacji może kogoś irytować, ale jest tu mnóstwo ciekawostek)

Obrazy:

„Sekret biustu kochanki”

https://www.youtube.com/watch?v=Jg7UCNGcnls

„Mona Lisa – kulisy sławy”

https://www.youtube.com/watch?v=NPFCDmXO8qQ

„Szlachcic – zombie! Najdziwniejszy zwyczaj w dawnej Polsce”

https://www.youtube.com/watch?v=QIrOT_yBBaQ

 

Subiektywny wybór najcenniejszych obrazów w Polsce

 

  1. Artykuł „Zostały tam tysiące Polaków”. Szamotulanin Telesfor Kaczmarek, więzień łagrów i żołnierz armii Andersa, w momencie wkroczenia Armii Czerwonej mieszkał w Pińsku na Polesiu. Jego niezwykle interesująca relacja powstała w 1943 r., najprawdopodobniej w Iraku. Niektóre pytania nie mogły mieć wtedy odpowiedzi: czy Telesfor spotka jeszcze kiedyś żonę wywiezioną w 1940 r. do Kazachstanu, czy szlak armii gen. Andersa, który rozpoczął ponad rok wcześniej, zaprowadzi go kiedyś do Polski. Tekst Telesfora Kaczmarka przechowywany jest w Instytucie Polskim i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie.

Telesfor Kaczmarek – więzień łagru i żołnierz armii gen. Andersa

 

B.J. i A.K.-Ł.